Psykoterapiaan hakeutujalle

Tunnefokusoitu lyhytpsykoterapia on siinä kävijälle hyvin intensiivinen hoitojakso. Itse ei välttämättä voi tietää, onko tämä paras hoitomuoto omassa tilanteessa. Ennen lyhytpsykoterapian aloittamista tehdään aina arviointihaastattelut, joiden perusteella arvioidaan soveltuvuus tähän terapiamuotoon ja työskentelytapa tulee näkyväksi terapiaan hakeutujalle. Arviointihaastatteluissa nousee esille psykoterapian fokus, joka sovitaan yhdessä. Mikäli tämä terapiamuoto ei osoittautuisi sinulle parhaaksi valinnaksi psykoterapeutti kertoo suosituksensa sopivammasta psykoterapiasta.

 Alla on luettelo Suomen Lyhytpsykoterapiayhdistyksen täydennyskoulutuksena erityisesti tunnefokusoituun lyhytpsykoterapiaan kouluttamia psykoterapeutteja. 

Kaikki tässä luetellut ovat lisäksi Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontaviraston (Valvira) virallisesti hyväksymiä psykoterapeutteja, jotka voi löytää myös Valviran psykoterapeuttirekisteristä.

 Psykoterapeutit

 

Katri Ala-Tuuhonen, Helsinki

katri.ala-tuuhonen@welho.com
puhelin: 044-236 5555

 

 Jan-Eric Bärlund, Helsinki                           

j-e.barlund@kolumbus.fi
puhelin: 050-585 1580

 

 Sari Fadjukov, Helsinki

sarfadju@welho.com
puhelin: 040-776 5184

 

Leena Jaakkola, Helsinki

leena.jaakkola@plusterveys.fi
puhelin: 040-581 5958

 

Heli Kauranen, Helsinki, Espoo

heli.kauranen@gmail.com
puhelin: 041-522 3543

 

 Arja Kuisma, Kerava, Vantaa

arja.kuisma@kotikone.fi
puhelin: 040-061 2167

 

Miia Heikkilä, Vantaa

miia.a.heikkila@outlook.com

050-54533317

 

 Susanna Kunto, Tampere

sukunto@me.com
puhelin: 050-551 3454

 

Katri Laine, Helsinki

katrimaria.laine@gmail.com

040-8221163

 

Nina Koivula, Helsinki

nina.koivula@psykoterapeutti.org

040-1920109 

 

 Matti Pesola, Helsinki

matti.pesola@gmail.com

050-3634747

 

Soili Jakkula, Helsinki

soili.jakkula@gmail.com

050-5272581

 

 Riitta Laurila, Espoo

riitta.laurila@fimnet.fi
puhelin: 050-594 3643

 

 Carita Nylund-Kalli, Helsinki

cnk@iki.fi
puhelin: 040-580 2553

 

 Seija Ollikainen, Helsinki

seija.m.ollikainen@gmail.com
puhelin: 044-283 6806

 

 Esko Pulkkinen, Varkaus

esko.pulkkinen@fimnet.fi
puhelin: 040-353 2999

 

 Elna Rannila, Helsinki

terapiapalvelut@elnarannila.fi
puhelin: 044-099 7999

 

 Susanna Rossi, Helsinki

susanna.rossi@hotmail.com
puhelin: 050-346 6014

 

 Eila Saarinen, Helsinki

eila.saarinen@plusterveys.fi
puhelin: 040-548 7886

 

 Ritva Waris, Tampere

waris@kolumbus.fi
puhelin: 044-570 280

 

 Outi Laine, Espoo

outlaine@gmail.com
puhelin: 045-2636120

 

 Anna Eskola, Espoo

anna.eskola@fimnet.fi
050-5115455

 

 Krista Koskinen, Jyväskylä

kristakoskin@gmail.com
puhelin: 044 2398433

 

 Sastamala Tarja Soini-Kusnetsoff 

tarjasoinikusnetsoff@hotmail.com
0503781132

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimesi menee täällä

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.