Psykoterapiaan hakeutujalle

Tunnefokusoitu lyhytpsykoterapia on siinä kävijälle hyvin intensiivinen hoitojakso. Itse ei välttämättä voi tietää, onko tämä paras hoitomuoto omassa tilanteessa. Ennen lyhytpsykoterapian aloittamista tehdään aina arviointihaastattelut, joiden perusteella arvioidaan soveltuvuus tähän terapiamuotoon ja työskentelytapa tulee näkyväksi terapiaan hakeutujalle. Arviointihaastatteluissa nousee esille psykoterapian fokus, joka sovitaan yhdessä. Mikäli tämä terapiamuoto ei osoittautuisi sinulle parhaaksi valinnaksi psykoterapeutti kertoo suosituksensa sopivammasta psykoterapiasta.

Alla on luettelo Suomen Lyhytpsykoterapiayhdistyksen täydennyskoulutuksena erityisesti tunnefokusoituun lyhytpsykoterapiaan kouluttamia psykoterapeutteja. 

Kaikki tässä luetellut ovat lisäksi Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontaviraston (Valvira) virallisesti hyväksymiä psykoterapeutteja, jotka voi löytää myös Valviran psykoterapeuttirekisteristä.

 

Psykoterapeutit

Katri Ala-Tuuhonen, Helsinki
katri.ala-tuuhonen@welho.com
puhelin: 044-236 5555

Jan-Eric Bärlund, Helsinki                           
j-e.barlund@kolumbus.fi
puhelin: 050-585 1580

Sari Fadjukov, Helsinki
sarfadju@welho.com
puhelin: 040-776 5184

Leena Jaakkola, Helsinki
leena.jaakkola@plusterveys.fi
puhelin: 040-581 5958

Heli Kauranen, Helsinki, Espoo
heli.kauranen@gmail.com
puhelin: 041-522 3543

Arja Kuisma, Kerava, Vantaa
arja.kuisma@kotikone.fi
puhelin: 040-061 2167

Susanna Kunto, Tampere
sukunto@me.com
puhelin: 050-551 3454

Riitta Laurila, Espoo
riitta.laurila@fimnet.fi
puhelin: 050-594 3643

Carita Nylund-Kalli, Helsinki
cnk@iki.fi
puhelin: 040-580 2553

Seija Ollikainen, Helsinki
seija.m.ollikainen@gmail.com
puhelin: 044-283 6806

 Esko Pulkkinen, Varkaus
esko.pulkkinen@fimnet.fi
puhelin: 040-353 2999

Elna Rannila, Vantaa
elna.rannila@hotmail.com
puhelin: 044-099 7999

Susanna Rossi, Helsinki
susanna.rossi@hotmail.com
puhelin: 050-346 6014

Eila Saarinen, Helsinki
eila.saarinen@sensitiva.fi
puhelin: 040-548 7886

 Ritva Waris, Tampere
waris@kolumbus.fi
puhelin: 044-570 280

 

 

Nimesi menee täällä

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.